Spørgsmål om salg, opbevaring og anvendelse af konsumfyrværkeri

De danske beredskaber har fælles retningslinjer for sagsbehandlingen ved ansøgninger om salg og opbevaring af konsumfyrværkeri.
Her på siden kan du se nogle af de ofte stillede spørgsmål samt svar på dem.

Fyrværkeri

Må der gennemføres demonstrationsafskydning ved salgsstedet?

Det må der gerne, men vær opmærksom på følgende:

  • Før den 27. december vil det kræve, at afskydningen foretages af en godkendt scene- eller festfyrværker. Nordjyllands Beredskab skal ansøges om tilladelse.
  • Fra og med den 27. december, hvor alle må afskyde konsumfyrværkeri, kan personale på salgsstedet selv gøre det. Nordjyllands Beredskab skal hverken ansøges eller orienteres.

I skal dog være opmærksom på de tekniske forskrifter punkt 2.10.5, der siger, at affyring af fyrværkeri på lokaliteter, hvor der forhandles eller opbevares konsumfyrværkeri, ikke er tilladt. Det gælder for enhver afskydning af konsumfyrværkeri, at der skal holdes en afstand på mindst 100 meter til oplag af fyrværkeri (§ 45 i bekendtgørelse 1424 af december 2009).

Må der anvendes pulverslukkere i stedet for trykvandslukkere?

Nej. pulverslukkere kan godt have den krævede slukningseffekt (mindst 13A), men yder ikke den samme beskyttelse af papkasser m.v., der er truet af en brand. Løber den første slukker således tør, yder vandet fra en trykvandslukker bedre beskyttelse, mens der hentes en slukker mere.

Hvordan skal papkasser holdes lukket?

Undlad skal først og fremmest at skære ”flapperne” af, når en ny kasse åbnes. Hver gang der er taget en artikel fra en kasse, skal flapperne lukkes ned, men beredskabet accepterer, en kasse vil stå en smule åben af sig selv.

Må forhandleren selv udforme de krævede skilte grafisk?

Det fremgår af de tekniske forskrifter punkt 1.13, at "Sikkerhedsskilte skal være udført i overensstemmelse med de af Arbejdstilsynet udfærdigede bestemmelser om sikkerhedsskiltning".

Disse bestemmelser kan findes her

En forhandler må gerne selv fremstille skiltene i overensstemmelse med disse bestemmelser.

Kan man opnå den krævede afstand fra et salgstelt/container til naboskel med en skriftlig aftale med naboen?

Ja, det vil kunne imødekommes, at der laves en skriftlig aftale om afstandskravet med naboen.Aftalen skal bestå i, at der etableres ”et sikkert område” på naboens jord, hvor der ikke må forefindes brandfarlige oplag, brandbare vegetation mm. i den periode, hvor der opbevares fyrværkeri.

Må der sælges fyrværkeri i butikker med selvstændige ”shop in shops”?

Nej, det fremgår af de tekniske forskrifter punkt 2.2.2, at butikker, hvor der sælges konsumfyrværkeri, ikke må have fælles flugtvej med andre butikker. Derfor må der alene sælges artikler af kategorien ”helårsfyrværkeri” fra butikken.

Må vi fordele det fyrværkeri, som vi må have i ”tilstødende lokale”, på flere lokaler?

Ja, det må I gerne, men der skal så skiltes udvendigt på døren til alle lokaler, og der skal placeres slukningsudstyr i hvert lokale. Og vær opmærksom på, at den samlede mængde fyrværkeri, som må være i de(t) tilstødende lokale(r) ikke øges, fordi I fordeler det på flere lokaler.

Må vi benytte et partytelt som salgssted?

Der kom nye regler for telte og transportable konstruktioner i 2015. Hvis I vil anvende et telt, der er større end 50 m2, skal dette enten være certificeret eller der skal indhentes en byggetilladelse for opstillingen ved kommunens byggemyndighed. Dette skal kunne dokumenteres på salgsstedet.

Må vi sælge andre artikler end fyrværkeri fra salgsstedet?

Både ja og nej. Det fremgår af de tekniske forskrifter punkt 2.3.1, at der ikke må sælges andet end konsumfyrværkeri og tilhørende sikkerhedsudstyr (sikkerhedsbriller, tændpinde o. lign.). Men fra 2017 har Sikkerhedsstyrelsen givet mulighed for at søge dispensation til at sælge helårsfyrværkeri ved selvbetjening samt sælge ”nytårsrelaterede varer” fra salgsstedet. Det kræver, at der ansøges via www.virk.dk.

”Nytårsrelaterede varer” er følgende varer:

  • Personlige pyntegenstande (eks. hatte, masker, parykker, hagesmække, tiara, seler, handsker)
  • Bordpynt (eks. serpentiner, guirlander, tudehorn, konfetti, konfettirør, konfetti spray, konfetti pistoler med magasiner, balloner, sugerør, glow in the dark-artikler)
    OBS! Der må IKKE sælges stearinlys.
  • LED artikler (eks. balloner, briller, lyskæder)
  • Førstehjælpsudstyr (eks. førstehjælpskasser, høreværn, ørepropper)

Baggrunden for disse bestemmelser skal findes i næringsloven og således ikke af brandhensyn.

Må vi anvende en skibscontainer på 20 fod til opbevaring?

Ja, det må I gerne. Det er valgfrit, om I vil anvende en container på 10 eller 20 fod, blot NEM-mængden ikke overstiger 50 kg. Og der er ikke krav til anordning til slukning og hindring af udslyngning af fyrværkeri i nogen af dem.

Kan vi nedsætte afstandskravet mellem to containere ved at opstille flammeskærm imellem dem?

Nej. Reglerne giver kun denne mulighed for containere, der er udstyret med anordning til slukning og hindring af udslyngning af fyrværkeri.

Hvordan skal vi sikre, at kunder ikke parkerer indenfor 10 meter fra en container?

I kan frit vælge, hvilken metode I vil anvende (afspærringsstrimmel, betonklodser, hegn el. lign.). Hvis I konstaterer i salgsperioden, at den valgte model ikke virker, har I pligt til at sikre bestemmelsen overholdt på en anden måde.

Må vi anvende en skibscontainer på 40 fod til opbevaring?

Nej. Det fremgår af de tekniske forskrifter punkt 2.8.1, at der ikke må anvendes containere, der er længere end 20 fod.

Må vi anvende den ene af containernes låger til at hindre udslyngning af fyrværkeri?

Ja. Blot skal denne låge efter salgsperiodens start den 15. december være plomberet eller låst med hængelås, og salgsstedets personale må ikke have adgang til nøglen.

Må vi sætte elektriske lamper op i en container?

Ja, men husk der skal der være mindst 2 meter fra fyrværkeriet til enhver varmekilde, så der skal anvendes en lampetype, der ikke afgiver varme (de tekniske forskrifter punkt 1.9).

Må vi have vores sikkerhedsudstyr i containeren sammen med fyrværkeriet?

Nej. Det fremgår tydeligt af de tekniske forskrifter punkt 2.8.4, at containere, hvor der opbevares konsumfyrværkeri, ikke må benyttes til andre formål, heller ikke til et stødlager af sikkerhedsudstyr.

Er der ikke en konflikt mellem, hvor højt kasser må stables i en container og kravet om frihøjde under sprinklere?

Jo. Bestemmelsen gælder for opbevaring i såvel container som i bygning. Men i container skal I overholde frihøjden til sprinkler/dyse, og i praksis er den maksimale stablingshøjde derfor noget mindre.

Selv om de tekniske forskrifter punkt 2.10.2 siger, at stablingshøjden af kasser med fyrværkeri max. må være 2 meter, er der i punkt 2.8.16 med to eksempler for anordning til brandslukning i containere et krav om, at der skal være en frihøjde under sprinkler/dyse på 1 meter. Når en container har en indvendig højde på 2,4 meter, vil der derfor ikke kunne stables i to meters højde.

Er der ikke en konflikt mellem, hvor meget fyrværkeri der må opbevares i en 20 fods container og kravene til stablingshøjde mm.?

Nej. Bemærk at der står ”højst” 380/190 kg NEM. I praksis vil mange salgssteder ikke kunne have den mængde i containeren, da det valgte sortiment har en relativ stor rumfylde i forhold til NEM-vægten af de enkelte artikler. Så I skal være meget opmærksomme på jeres faktiske pladsbehov, når I har valgt sortiment og skal bestille det antal containere, der er nødvendige for at overholde reglerne.

Kan vi nedsætte afstandskravet mellem to containere ved at opstille flammeskærm imellem dem?

Ja. Reglerne giver denne mulighed, og det er Nordjyllands Beredskab, der skal vurdere, om den valgte udformning af flammeskærm yder en forsvarlig brandmæssig adskillelse. Hvis I følger vejledningsteksten til de tekniske forskrifter punkt 2.8.7, vil vi godkende flammeskærmen.

Skal der være monteret mindst tre sprinklerhoveder både i en 20 fods og en 10 fods container?

Nej. To eksempler i vejledningen til de tekniske forskrifter punkt 2.8.16 gælder konkret udformning af ”anordning til redningsberedskabets tilslutning af brandslukningsmateriel”. 

Det er kravet til en 20 fod container, hvor de tre sprinklerhoveder er fordelt på en længde på 4,9 meter (som minimum går 1 meter af containerens længde til området for hindring af udslyngning). Det samme gør sig gældende for en 10 fod container, og derfor er der kun 1,9 meter tilbage, som skal dækkes af sprinkling. Det vil kunne dækkes med 1-2 sprinklerhoveder.

Skal en container holdes aflåst i perioder, hvor personale på salgsstedet render frem og tilbage?

Der står i de tekniske forskrifter punkt 2.10.8, at containere skal holdes aflåst, når der ikke indsættes eller udtages varer. Når der er travlt på salgsstedet, hvor der konstant er personale i området ved containerne, accepterer vi, at containerne blot lukkes med den ene af lukkestængerne eller med en kæde med krog, der gør, at lågen ikke kan blæse op.

En container skal placeres med dørene væk fra et større brandfarligt oplag. Betragtes et midlertidigt salgstelt som et sådant oplag?

Nej. I de tekniske forskrifter punkt 2.8.13 står, at containeren skal placeres således, at dørene i containeren vender væk fra ”større brandfarlige oplag”, der er placeret mindre end 40 meter fra containeren. Et midlertidigt salgstelt med 50 kg NEM konsumfyrværkeri skal ifølge Sikkerhedsstyrelsen ikke betragtes som et brandfarligt oplag.

En container skal placeres med dørene væk fra bygningsåbninger. Betragtes et udleveringstelt uden fyrværkeri som en bygning?

Nej. I de tekniske forskrifter punkt 2.8.13 står, at containeren skal placeres således, at dørene i containeren vender væk fra bygningers åbninger, der er placeret mindre end 40 meter fra containeren. Et midlertidigt salgstelt/udleveringstelt (eller udleveringsvogn) uden fyrværkerioplag skal ifølge Sikkerhedsstyrelsen ikke opfattes som en bygning.

Kan der udstedes lokale forbud mod afskydning af konsumfyrværkeri eller scene- og festfyrværkeri?

Ja, det er muligt med hjemmel i § 42 i bekendtgørelse nr. 1424 af 16.12.2009 om indførsel, fremstilling, opbevaring, overdragelse, erhvervelse og anvendelse af fyrværkeri og andre pyrotekniske artikler med senere ændringer:
”Kommunalbestyrelsen kan for et nærmere afgrænset geografisk område forbyde eller fastsætte nærmere vilkår for enhver anvendelse af fyrværkeri eller andre pyrotekniske artikler i det fri i en nærmere angivet periode, såfremt dette på grund af tørke eller andre særlige forhold skønnes nødvendigt for at formindske risikoen for brand eller anden skade.”

Det er dog en betingelse, at forbuddet eller vilkåret kun er gældende i et nærmere afgrænset geografisk område og i en nærmere angivet tidsperiode. Det er også en betingelse, at forbuddet skønnes nødvendigt for at mindske risikoen for brand eller anden skade, herunder fx personskade.

Sikkerhedsstyrelsen har i skrivelse til kommunerne den 28. september 2018 orienteret om, at efter styrelsens opfattelse kan ”særlige forhold” eksempelvis kan være, at mange borgere i de større byer kan være samlet på en central plads i byen nytårsaften omkring midnat for at affyre fyrværkeri. Når mange mennesker er samlet på et afgrænset areal, vil der kunne opstå risiko for skade på personer, hvis de påbudte sikkerhedsafstande for fyrværkeriet vanskeligt kan overholdes.