Artiklen fra Elektricitetsrådet
Har været bragt i Jern- og Maskinindustrien marts 2002
Det er dog ikke alle steder i den internationale vindmølle-verden, at man har den samme opfattelse af, hvilke regler der skal følges, når der laves installationer på vindmøller. Den grundlæggende internationale standard for vindmøller IEC 61400-1 Wind turbine generator systems part 1: Safety requirements fra 1999-02 refererer godt nok til IEC 60204-1, men den refererer også til IEC 60364, som er standarden for faste installationer, som vi kender dem i vores industribygninger.
At der refereres til begge standarder giver anledning til fortolkning af, hvor grænsefladen mellem fast installation og maskininstallation er på vindmøller, og om hvilken standard der skal anvendes som grundlag for design af den elektriske installation og valg af komponenter. Ikke mindst fordi kravet om anvendelse til design af det elektriske system i vindmøllen refererer til begge standarder. I Tyskland har man groft sagt den opfattelse, at maskinen er, hvad der er installeret i hætten, mens resten af installationerne på møllen er faste installationer og skal følge reglerne for disse.
Vindmøllerne bliver større og større, og der kommer flere installationer ind i møllerne, der ikke direkte har at gøre med produktionen af elektricitet. Det giver anledning til at revurdere og eventuelt revidere standarden for vindmøller, så der bliver en mere klar grænseflade, der er accepteret internationalt. Dette vil gøre det nemmere for vindmøllebyggere at konstruere de elektriske installationer, så møllerne accepteres med det samme design i hele den internationale verden, og samtidig vil en mere klar grænseflade lette Elektricitetsrådets tilsynsførendes arbejde med at fastlægge, om komponentvalg, installation og designprincip er i henhold til standarden for vindmøller. Erklærer vindmøllebyggeren møllen i overensstemmelse med relevante direktiver ved at CE-mærke møllen ud fra anvendelsen af bl.a. IEC 61400-1, kan der i dag være stor forskel på, hvordan den elektriske installation er udformet, alt afhængig af hvor møllen skal leveres til og kommer fra. Derfor vil Elektricitetsrådet i den kommende revision af IEC 61400-1 komme med forslag til et revideret kapitel vedr. design af elektriske installationer i vindmøller.
Evt. kommentarer modtages gerne.
Johnny Kristensen
Elektricitetsrådet